Dječje sportske škole

Svima nam je poznata izreka "Na mladima svijet ostaje".

Međutim, da bi ti naši mladi postali ljudi na koje se u budućnosti možemo osloniti, potreban je značajan angažman. Ne samo roditelja, nego i cijelog društva, ali i njih samih.

Osim kućnog odgoja i urednog obiteljskog života, djeci je potrebna podrška roditelja te usmjeravanje k pozitivnim stvarima za njihov rast i razvoj. Vjerojatno većina roditelja razmišlja o tome što bi njihova djeca mogla raditi u životu, čime se profesionalno baviti pa tako ponekad na red dođe i sport, kao važan dio našeg društva i kulture.

Velik broj roditelja zasigurno sanja kako bi upravo njihovo dijete moglo postati poznati nogometaš, košarkaš ili osvajač olimpijske medalje. Nekolicina čak ide to te mjere da ulažu dodatne napore i sredstva u to te djecu “forsira” da postanu ono što oni sanjaju ili ono što oni nisu imali prilike postati.

To nije nužno krivi pristup, svi smo ipak jednom bili djeca i poznato nam je iz vlastitih iskustava da dijete zna izgubiti interes za bavljenje sportom, pogotovo kada najbolja prijateljica ili prijatelj odustane od tog istog sporta ili kada jednostavno počne razvijati interese za neke druge aktivnosti.

Olimpijski krugovi
Photo by Kyle Dias on Unsplash

Ali, kojim sportom bi se naša djeca trebala baviti?

To je u stvari zanimljivo pitanje. Činjenica je da nisu sva djeca ista, dapače nijedno dijete nije isto – nisu roboti, nego ljudska bića pa je to u stvari normalno. Prema tome, nemaju sva djeca ni jednake predispozicije za svaki pojedini sport, isto kao niti interes.

Kako onda odlučiti?

Iz vlastitog iskustva možemo izvući neke pouke (naravno, ako smo se i sami bavili sportom). Najbolje rješenje je da dijete proba što više sportova, uz nadzor stručnih osoba – trenera. Tako je najlakše saznati dvije ključne stvari – za koji sport dijete razvija interes (koji sport mu se sviđa) i također koji sport mu odgovara u smislu predispozicija i rezultata (procjena trenera i stručnih osoba).

No to je vrlo teško saznati, kako za roditelje tako i za djecu, jer je potrebno objasniti djetetu kako bi sada umjesto na primjer nogometa sada za njega bilo bolje da proba malo odbojku, a da bi se to ostvarilo potrebno je dosta angažmana.

 1. objasniti djetetu da nogomet "nije za njega"
 2. ako dijete to prihvati, treba ga ispisati s nogometa
 3. treba pronaći odbojkaški klub i upisati dijete
 4. treba ponovno upoznavati trenere i drugu djecu, itd, itd…

Često se spominju i druge poslovice “Najvažnije je sudjelovati” ili “Rezultat nije važan”, no budimo iskreni, tko ne voli pobijediti ili bar sudjelovati aktivno u sportskom rezultatu? Ili ako okrenemo situaciju, tko voli gubiti? Tko voli biti sa strane dok vršnjaci koji su bolji od njega pobjeđuju? Kakvu motivaciju ima dijete koje se bavi nogometom, a svaku utakmicu svojih prijatelja i vršnjaka gleda s klupe ili čak s tribina jer je neko drugo dijete ipak bolje u tom sportu od njega?

Dakle, djecu nije potrebno forsirati da po svaku cijenu pobjeđuju, odnosno potrebno je da shvate da je i poraz dio života koji te može tjerati da budeš spremniji kako bi drugi put bio bolji. Ali na "pametan" način, ne bilo kako.

Pobjednički podij
Photo by Florian Schmetz on Unsplash

Postoji jedan izvrstan način za donošenje odluge o tome kojim se sportom naše dijete treba baviti - dječje sportske škole!

Zašto su dječje sportske škole dobar izbor:

 • omogućavaju djeci da kroz igru uče o raznim sportovima bez potrebe za promjenom kluba, trenera, djece, …
 • pružaju organizirane sportske aktivnosti kroz spontanu igru i kretanje
 • sport mlađih uzrasta ispunjavaju igrom, maštom, kreativnošću
 • neopterećeni su rezultatima, ali svako dijete puno više osjeti pobjedu nego poraz
 • djeca razvijaju motoričke i društvene vještine sadržajima koja su prilagođena za njihovu dob (pogotovo važno kod mlađe djece – vrtić, pretškola, rani razredi osnovne škole)
 • sva djeca jednako sudjeluju u sportskim aktivnostima, nema klupe i sličnog te svako dijete dolazi do izražaja
 • o njima brine stručno, iskusno ali aktivno osoblje – treneri koji su mame, tate, dadilje, psiholozi, pedagozi, klaunovi i sve ono što je djeci mlađeg uzrasta potrebno da učini sportske aktivnosti privlačnim i zabavnim kako bi dijete dolazilo i odlazilo sretno i veselo s treninga

U Resportivo kategoriji Dječje sportske škole, moguće je pronaći vrhunski pregled sportskih škola na području Hrvatske. 

Potražite sportsku školu u vašoj blizini ili onu koja vam iz bilo kojeg razloga odgovara i na jedan lijep način uvedite svoje dijete u svijet sporta!

Svima nam je poznata izreka "Na mladima svijet ostaje".

Međutim, da bi ti naši mladi postali ljudi na koje se u budućnosti možemo osloniti, potreban je značajan angažman. Ne samo roditelja, nego i cijelog društva, ali i njih samih.

Osim kućnog odgoja i urednog obiteljskog života, djeci je potrebna podrška roditelja te usmjeravanje k pozitivnim stvarima za njihov rast i razvoj. Vjerojatno većina roditelja razmišlja o tome što bi njihova djeca mogla raditi u životu, čime se profesionalno baviti pa tako ponekad na red dođe i sport, kao važan dio našeg društva i kulture.

Velik broj roditelja zasigurno sanja kako bi upravo njihovo dijete moglo postati poznati nogometaš, košarkaš ili osvajač olimpijske medalje. Nekolicina čak ide to te mjere da ulažu dodatne napore i sredstva u to te djecu “forsira” da postanu ono što oni sanjaju ili ono što oni nisu imali prilike postati.

To nije nužno krivi pristup, svi smo ipak jednom bili djeca i poznato nam je iz vlastitih iskustava da dijete zna izgubiti interes za bavljenje sportom, pogotovo kada najbolja prijateljica ili prijatelj odustane od tog istog sporta ili kada jednostavno počne razvijati interese za neke druge aktivnosti.

Olimpijski krugovi
Photo by Kyle Dias on Unsplash

Ali, kojim sportom bi se naša djeca trebala baviti?

To je u stvari zanimljivo pitanje. Činjenica je da nisu sva djeca ista, dapače nijedno dijete nije isto – nisu roboti, nego ljudska bića pa je to u stvari normalno. Prema tome, nemaju sva djeca ni jednake predispozicije za svaki pojedini sport, isto kao niti interes.

Kako onda odlučiti?

Iz vlastitog iskustva možemo izvući neke pouke (naravno, ako smo se i sami bavili sportom). Najbolje rješenje je da dijete proba što više sportova, uz nadzor stručnih osoba – trenera. Tako je najlakše saznati dvije ključne stvari – za koji sport dijete razvija interes (koji sport mu se sviđa) i također koji sport mu odgovara u smislu predispozicija i rezultata (procjena trenera i stručnih osoba).

No to je vrlo teško saznati, kako za roditelje tako i za djecu, jer je potrebno objasniti djetetu kako bi sada umjesto na primjer nogometa sada za njega bilo bolje da proba malo odbojku, a da bi se to ostvarilo potrebno je dosta angažmana.

 1. objasniti djetetu da nogomet "nije za njega"
 2. ako dijete to prihvati, treba ga ispisati s nogometa
 3. treba pronaći odbojkaški klub i upisati dijete
 4. treba ponovno upoznavati trenere i drugu djecu, itd, itd…

Često se spominju i druge poslovice “Najvažnije je sudjelovati” ili “Rezultat nije važan”, no budimo iskreni, tko ne voli pobijediti ili bar sudjelovati aktivno u sportskom rezultatu? Ili ako okrenemo situaciju, tko voli gubiti? Tko voli biti sa strane dok vršnjaci koji su bolji od njega pobjeđuju? Kakvu motivaciju ima dijete koje se bavi nogometom, a svaku utakmicu svojih prijatelja i vršnjaka gleda s klupe ili čak s tribina jer je neko drugo dijete ipak bolje u tom sportu od njega?

Dakle, djecu nije potrebno forsirati da po svaku cijenu pobjeđuju, odnosno potrebno je da shvate da je i poraz dio života koji te može tjerati da budeš spremniji kako bi drugi put bio bolji. Ali na "pametan" način, ne bilo kako.

Pobjednički podij
Photo by Florian Schmetz on Unsplash

Postoji jedan izvrstan način za donošenje odluge o tome kojim se sportom naše dijete treba baviti - dječje sportske škole!

Zašto su dječje sportske škole dobar izbor:

 • omogućavaju djeci da kroz igru uče o raznim sportovima bez potrebe za promjenom kluba, trenera, djece, …
 • pružaju organizirane sportske aktivnosti kroz spontanu igru i kretanje
 • sport mlađih uzrasta ispunjavaju igrom, maštom, kreativnošću
 • neopterećeni su rezultatima, ali svako dijete puno više osjeti pobjedu nego poraz
 • djeca razvijaju motoričke i društvene vještine sadržajima koja su prilagođena za njihovu dob (pogotovo važno kod mlađe djece – vrtić, pretškola, rani razredi osnovne škole)
 • sva djeca jednako sudjeluju u sportskim aktivnostima, nema klupe i sličnog te svako dijete dolazi do izražaja
 • o njima brine stručno, iskusno ali aktivno osoblje – treneri koji su mame, tate, dadilje, psiholozi, pedagozi, klaunovi i sve ono što je djeci mlađeg uzrasta potrebno da učini sportske aktivnosti privlačnim i zabavnim kako bi dijete dolazilo i odlazilo sretno i veselo s treninga

U Resportivo kategoriji Dječje sportske škole, moguće je pronaći vrhunski pregled sportskih škola na području Hrvatske. 

Potražite sportsku školu u vašoj blizini ili onu koja vam iz bilo kojeg razloga odgovara i na jedan lijep način uvedite svoje dijete u svijet sporta!

Dječje sportske škole

Brzo. Jednostavno. Besplatno.

Dodaj i objavi svoj objekt ili objekt u susjedstvu.

Dodaj novi objekt

Blog

Pregled sportova prema vrstama i tipu.